COMMITTEES

General co-chairs

Abdelmalek Benzekri (University Paul Sabatier /IRIT, France) 
Michel Barbeau (Carleton University, Canada)

PC co-chairs

Romain Laborde (University Paul Sabatier /IRIT, France)
Guang GONG (University of Waterloo, Canada) 

Publications Chair

Joaquin Garcia-Alfaro (Telecom SudParis, France) 

Local Organizing Committee

Marie-Angele Albouy (University Paul Sabatier)
Abdelmalek Benzekri (University Paul Sabatier /IRIT, France) 
François Barrère (University Paul Sabatier /IRIT, France)
Romain Laborde (University Paul Sabatier /IRIT, France)
Benoit Morgan (INPT/ENSEEEIHT/IRIT, France)
Florence Sedes (University Paul Sabatier/IRIT, France)
Ahmad Samer Wazan (University Paul Sabatier/IRIT, France)
Wafa Abdelghani (University Paul Sabatier/IRIT, France)

Program Committee 

Diala Abi Haidar (Dar Al-Hekma University, Saudi Arabia)

Kamel Adi (University of Quebec in Outaouais, Canada)

Esma Aimeur Université de Montréal 

Michel Barbeau (Carleton University, Canada)

Mostafa Belkasmi (Mohammed V University in Rabat, Morocco)

Abdelmalek Benzekri (Université Toulouse 3 Paul Sabatier, France)

Guillaume Bonfante (Université de Lorraine, LORIA, France)

Driss Bouzidi (Université Toulouse 3 Paul Sabatier, France)

Jordi Castellà-Roca (Universitat Rovira i Virgili, Spain)

Ana Cavalli (Institut Mines-Telecom/Telecom SudParis, France)

Frédéric Cuppens (IMT Atlantique, France)

Nora Cuppens-Boulahia (IMT Atlantique, France)

Mila Dalla Preda (University of Verona, Italy)

Jean-Luc Danger (Institut Télécom/Télécom ParisTech, CNRS/LTCI, France)

Vanesa Daza (Universitat Pompeu Fabra, Spain)

Mourad Debbabi (Concordia University, Canada)

Roberto Di Pietro (Hamad Bin Khalifa University - Qatar

Josep Domingo-Ferrer (Universitat Rovira i Virgili, Spain)

Nicola Dragoni (DTU InformaticsTechnical University of Denmark, Denmark)

Eric Freyssinet ( LORIA, France)

Sebastien Gambs (Université du Québec à Montréal, France)

Joaquin Garcia-Alfaro (Telecom SudParis, France)

Guang Gong (University of Waterloo, Canada)

Abdelwahab Hamou-Lhadj (Concordia University, ECE, Canada)

Jordi Herrera (Universitat Autònoma de Barcelona, Spain)

Bruce Kapron (University of Victoria, Canada)

Raphaël Khoury, (Université du Québec  à Chicoutimi, Canada)

Hyoungshick Kim (Sungkyunkwan University, South Korea)

Evangelos Kranakis (Carleton University,  Computer Science, Canada)

Igor Kotenko (SPIIRAS, Russia)

Romain Laborde (University Paul Sabatier Toulouse III, France)

Pascal  Lafourcade (Université Clermont Auvergne, France)

Luigi Logrippo (Université du Québec en Outaouais, Canada)

Suryadipta Majumdar (University at Albany, USA)

Jean-Yves Marion (Université de Lorraine, LORIA, France)

Ali Miri (Ryerson University, Canada)

Benoit Morgan (INP Toulouse, France)

Paliath Narendran (University at Albany, USA)

Guillermo Navarro-Arribas (Autonomous University of Barcelona, Spain

Jun Pang (University of Luxembourg, Luxembourg)

Milan Petkovic  (Philips Research, Innovation & Strategy, The Netherlands)

Marie-Laure Potet (Université de Grenoble Alpes, VERIMAG, France) 

Silvio Ranise (FBK-Irst, Italy)

Indrakshi Ray (Colorado State University, USA)  

Jean-Marc Robert (École de technologie supérieure, Montréal, Canada)

Michaël Rusinowitch (LORIA-INRIA Nancy, France)

Reyhaneh Safavi-Naini (University of Calgary, Canada)

Kazuo Sakiyama (The University of Electro-Communications, Tokyo, Japan)

Paria Shirani (Concordia University, Canada)

Chamseddine Talhi (École de Technologie Supérieure, Montréal, Canada)

Nadia Tawbi (Université Laval, Québec, Canada)

Alexandre Viejo (Universitat Rovira i Virgili, Spain)

Edgar Weippl  (SBA Research , Austria)

Nicola Zannone (Eindhoven University of Technology, Netherlands)

Nur Zincir-Heywood ( Dalhousie University, Canada)

 

Steering Committee

Frédéric Cuppens (IMT Atlantique, France)
Nora Cuppens-Boulahia (IMT Atlantique, France)
Mourad Debbabi (Concordia University, Canada)
Joaquin Garcia-Alfaro (Telecom SudParis, France)
Evangelos Kranakis (Carleton University, Canada)
Pascal Lafourcade (Universite d’Auvergne, France)
Jean-Yves Marion (Mines de Nancy, France)
Ali Miri (Ryerson University, Canada)
Rei Safavi-Naini (Calgary University, Canada)
Nadia Tawbi (Universite Laval, Canada)
Online user: 1